Polsko-francuskie #TetAtet

Lato 2023 roku zaczęło się w Olsztynie z francuskim akcentem: zrealizowaliśmy cykl spotkań z francuską kulturą, historią, literaturą, polityką i filozofią.

Projekt “Polsko-francuskie #tetAtet” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jak francuscy uczniowie uczą się patriotyzmu? Polsko-francuskie spotkanie dyskusyjne na temat francuskiego szkolnictwa i edukacji. Rozmawialiśmy o lekturach szkolnych, o tym, kto jest bohaterem dla młodzieży, o tym jak rozwiązuje się sprawy tematów kontrowersyjnych (wojna, edukacja seksualna, imigracja…)? Oraz o tym, jaki jest zakres ingerencji państwa w programy nauczania, jakie są problemy francuskiej młodzieży i wyzwania, przed jakimi stoi tamtejsza szkoła. W spotkaniu udział wzięli Francuzi, którzy opowiedzieli o własnych doświadczeniach z perspektywy (byłego) ucznia i nauczyciela.

Omar Sy – śmiech i łzy: jedyny w Olsztynie kinowy pokaz najnowszego filmu z udziałem Omara Sy pt. “Ochotnik” [oryg. Tirailleurs”] (reż Mathieu Vadepied, 2022, prod. Senegal, Francja). Film opowiada o afrykańskich żołnierzach walczących w armii francuskiej podczas I wojny światowej. Projekcję zorganizowano w kinie Awangarda 2.

Po projekcji odbyło się spotkanie z dr. hab. Barą Ndiaye na temat filmu relacji francusko-afrykańskich.

Wydarzenie włączono w program olsztyńskich Dni Afryki.

Kryminaliści i nobliści: spotkanie z Piotrem Kieżunem, krytykiem literackim z „Kultury Liberalnej” oraz olsztyńskimi pisarzami: Kazimierzem Brakonieckim i Włodzimierzem Kowalewskim. Rozmowa o noblistce Annie Ernaux, skandaliście Michelu Huellebecqu i najpopularniejszym autorze we Francji – Guillaume’ie Musso. Wspólnie zastanawialiśmy się, na czym polega siła literatury francuskiej i dlaczego Francuzi czytają więcej niż Polacy.

Rok, kiedy zaczął się świat -1968 – Co nam zostało z europejskiej rewolucji? Spotkanie z Alainem Dubuy, byłym francuskim dyplomatą, który opowiedział o rewolucyjnym duchu i dziedzictwie maja 1968 roku we Francji, żółtych kamizelkach oraz obecnej sytuacji politycznej w tym kraju. W rozmowie udział wzięła także dr Dorota Sepczyńska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

30-lecie Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie: spotkanie urodzinowe w Centrum z udziałem gości z Côtes d’Armor było okazją do rozmowy i wspomnień na temat historii powstania i działalności instytucji, świadectwa osób, które na przestrzeni 30. lat związane były z Centrum, w tym członków i członkiń naszego Stowarzyszenia. Centrum to instytucja, w której nasze Stowarzyszenie znalazło miejsce i przestrzeń do działania od samego początku istnienia.

Filmowa relacja ze spotkania: KLIK